Choď na obsah Choď na menu
 


Rodáci z Bodíc

Zoltán Palugyay

zolo_palugyay.jpg

 (* 9. november 1898, Bodice dnes – † 18. september 1935) bol slovenský maliar.

Narodil sa v rodine chudobného zemana.

Liptovskom Mikuláši v roku 1916, ho ako osemnásťročného povolali na taliansky front 1. svetovej vojny. Tam začínal svoju maliarsku kariéru ako vojak rakúsko-uhorskej armády.

Študoval na výtvarných akadémiách v Budapešti (1919 – 20, Eduard Ballo), Krakove (1920 – 21, W. Jarocki), od 1921 striedavo v Nemecku (Berlín,Hamburg), 1924 – 26 v Mníchove v súkromnej škole H. Hofmanna. V lete 1926 sa vrátil na Slovensko, býval v rodinnej kúrii v Bodiciach (dnes ostala z nej iba časť)........... Životopis mal veľmi bohatý...

Maľby: Bodice,Hamburg, Stromy,Domce, Chalupy so stromami, Plachetnica na pobreží, Žena (1928); Dedinská nálada, Dve chalupy ....

Kresby: Baltské more, krajina s riekou, Pobrežie, Rügen, Stralsund, Štúdia stromu, Východ mesiaca (1922); Akty (1923); Člny (1923 – 27)

 

 

Jakub Palugyay

palugyay-exp.jpg

 

 

 

 

 

 

V období po roku 1848 vstupuje na uhorskú vinársku scénu vinár Jakub Palugyay.

Tento rodák z liptovských Bodíc sa stáva zakladateľom slávneho vinárstva, ktoré vyvážalo uhorské šumivé vína nielen do Európy, ale aj do Mexika, Brazílie či Indie.

Ak Uhorsko v druhej polovici 19. storočia patrilo k významným producentom vín vo svete, bolo to aj zásluhou producentov zo Slovenska.
Značka Chateau Palugyay bola aj na Titanicu! 

 

 

Gregorec Ján

(1914 Bodice - 1982 Bratislava) 

Ján Gregorec bol literárnym vedcom, spisovateľom, básnikom a pedagógom.

Po štúdiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave začínal ako učiteľ na viacerých miestach Slovenska, cez profesora na gymnáziu a asistenta na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave, na Pedagogickom inštitúte v Trnave sa vypracoval až na univerzitného profesora.

Ako literárny vedec sa venoval najmä medzivojnovému obdobiu v slovenskej literatúre. Je autorom učebníc z dejín slovenskej literatúry, čítaniek, monografií o spisovateľoch a básnikoch (o Valentínovi Beniakovi, Andrejovi Plávkovi a iných). Zaoberal sa aj literárnou kritikou.

Menej známy je ako spisovateľ a básnik. Svoje básne uverejňoval v časopisoch už od roku 1933. Prvá básnická zbierka , ktorá vyšla knižne, je Slnovrat. Neskôr vydal zbierky Modely rieky a Miesto na slnci.

 

Adam Droppa

droppa-01.jpg 

Adam Droppa sa narodil 10. júna 1929 v Bodiciach.

Pochádza z roľníckej rodiny, ktorá vlastnila veľké poľnohospodárstvo, ale do osudov ktorej tvrdo zasiahol komunistický režim. Adam Droppa skončil v roku 1951 v pomocnom technickom prápore (PTP), kde strávil 34 mesiacov. V roku 1952 štátna moc vykonštruovala proces proti jeho otcovi, ktorý si údajne úmyselne neplnil dodávkové povinnosti, „škodil pracujúcemu ľudu a prisluhoval americkému imperializmu“. Dňa 9. septembra 1952 otca zavreli a odsúdili na päť rokov odňatia slobody, prepadnutie celého majetku a pokutu desaťtisíc korún. V nasledujúcom roku rodinu Droppových násilne vysťahovali do Čiech.

Rozhovory a viac príbehov nájdete na stránke Ústav Pamäti Národa:http://www.upn.gov.sk/sk/adam-droppa-1929/ a na stránke Pametnaroda.cz: http://www.pametnaroda.cz/story/droppa-adam-1929-1513

 

20140228_164333.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adam Droppa so sestrou. Fotografia z prvého Slovenského štátu.

 

Klimo Michal

(1853 Bodice - 1916 Part. Ľupča) - ev. kňaz, publicista.
 

Daniel Masník (Masnicius)

(* Bodice  –  † 1650, Zemianske Kostoľany) bol evanjelický kňaz,náboženský spisovateľ, učiteľ. 

Rektor v Banskej Bystrici-Radvani. Autor duchovných piesní zaradených do Tranovského a Klejchovho kancionála.

 

 

Ondrej Bodovínus (Bodovíni, Bodó)

 

Narodil sa v roku 1636 v Bodiciach, zomrel 10.3.1708 v Štítniku.

 

Bol cirkevným hodnostárom, príslušníkom starého turčianskeho zemianskeho rodu. Po štúdiách stal sa učiteľom, pôsobil v Hnúšti, Čerenčanoch, Rimavskej Bani a Brezne. V 1691 bol gemerským seniorom.

 

Písal a zbieral náboženské piesne, ktoré do svojej zbierky zaradil jeho vnuk Matej Bodó.

 

Mikuláš Masnicius 

Cirkevná história uvádza o Mikulášovi Masniciovi, Tobiášovom starom otcovi len to, že bol evanjelickým rektorom v Topoľčanoch a potom farárom v Uhrovci.

Podľa ním používaného prímenia usudzovali niektorí autori, že sa narodil v Bodiciach v Liptove, iní sa domnievali, že tam aj pôsobil ako evanjelický kňaz. V Bodiciach skutočne existoval až do začiatku 18. storočia evanjelický církevný zbor a fara, no medzi tamojšími farármi ani učiteľmi sa meno Omasta ani Masnicius nevyskytuje.

Pravda, zoznam bodických farárov a učiteľov zostavený Matejom Šulekom nemožno pokladať za úplný.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

WillisGycle - Test, just a test

Hello. And Bye.

nseo-sw.men - aggstanning utan gradde


Hi there to every body, it's my first go to see of this weblog; this website contains amazing and really good material in favor of readers.
aggstanning utan gradde nseo-sw.men/sport-for-health/36302-aeggstanning-utan-graedde.html

vorgandin - Test, just a test

Hello. And Bye.

CalvinPiply - sunnygeek.org | 502: Bad gateway

sunnygeek.org | 502: Bad gateway https://sunnygeek.org - sunnygeek.org !..

masshal - Test, just a test

Hello. And Bye.

hario - Test, just a test

Hello. And Bye.

Gebzar - Test, just a test

Hello. And Bye.

feran - Test, just a test

Hello. And Bye.

vennnile - Test, just a test

Hello. And Bye.

etiol - Test, just a test

Hello. And Bye.

feran - Test, just a test

Hello. And Bye.

vennnile - Test, just a test

Hello. And Bye.

xaipheira - Test, just a test

Hello. And Bye.

eliali - Test, just a test

Hello. And Bye.

eliali - Test, just a test

Hello. And Bye.

hemerrila - Test, just a test

Hello. And Bye.

cynengefl - Test, just a test

Hello. And Bye.

RobertGog - to a pc to watch Creed II?

If you are just one of those people who savored https://creed2full.com/ - Creed II full movie, this will be excellent news for you, mainly because the sequel to the renowned franchise will be launched in November of this calendar year, but nowadays the first advertising photos have been exposed.

In them you can see the protagonists Michael B. Jordan (Apollo Creed II) and Sylvester Stallone (Rocky Balboa), https://creed2full.com/ - https://creed2full.com/ who are aspect of the film directed by Steven Caple Jr.

The movie will go on the Rocky saga, which this time will be centered on the son of Apollo Creed II and his convulsive daily life that usually takes place concerning the struggle in the ring, the place he will request to avenge the demise of his father. A extensive highway that will be hand in hand with Rocky Balboa.

Tessa Thompson, Florian Munteanu and the return of Dolph Lundgren as Ivan Drago are also aspect of the novelties it provides https://creed2full.com/ - Creed II

Tailored from the British television https://widowsfull.com/ - Widows full movie series of the identical name, McQueen co-writes this movie with Gillian Flynn, the renowned creator of 'Gone Girl' and the new results of HBO, 'Sharp Objects'. The plot revolves around a tragedy that has an effect on not only the character of Viola Davis, but also those people of Michelle Rodriguez, Cynthia Erivo and Elizabeth Debicki.

Liam Neeson, Manuel Garcia-Rulfo, Jon Bernthal and Garret Dillahunt enjoy the husbands of the four protagonists who, all through a failed armed theft, are murdered. Following the truth, their Widows choose to conclude the theft not only for the money at stake, but as a measure of survival.

Together the way, they will satisfy the figures of Brian Tyree Henry and Colin Farrell who, as https://widowsfull.com/ - https://widowsfull.com/ principal antagonists of the movie, choose center phase in this new growth. Despite the fact that there is no formal release date for this section of the globe, 'Widows' Will be produced in November in the United States. Check out the trailer listed here

'Widows' Marks the triumphant return of Steve McQueen to the way soon after the substantial results of '12 Decades of Slavery ', a film that in 2013 gained the Oscar for Ideal Image. 6 several years soon after the premiere, McQueen is prepared to return to the ring, now, hand in hand with the quite
https://widowsfull.com/ - Widows movie gifted Viola Davis.

beatirx - Test, just a test

Hello. And Bye.

MashaLicle - Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve any anti-botnet CAPTCHA's.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2" 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október >>
<< 2018 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


Štatistiky

Online: 3
Celkom: 80076
Mesiac: 4975
Deň: 106