Choď na obsah Choď na menu
 


Prírodné zaujímavosti

 BODICKÝ RYBNÍK

Je malý chránený areál v katastri obce Bodice čiastočne ohraničený tokom Demänovky, na západnej strane poľnou cestou, na juhu umelo vytvorenou hranicou a na severne zastavaným územím obce Bodice. Leží v ochrannom pásme NP Nízke Tatry, v nadmorskej výške cca 640 - 660 m n.m. Výmera územia je 18,5703 ha.

Chránené územie je vzácnou lokalitou zachovalých pôvodných slatinných spoločenstiev (močaristých spoločenstiev) , ktoré sa v Liptovskej kotline zachovali len vo veľmi malej miere.
Na alúviu (naplavenine) riečky Demänovky sú vyvinuté podhorské lúčne spoločenstvá obohatené brehovými porastami. Vo východnej časti územia bol kedysi rybník, po ktorom dostala rezervácia svoje pôvodné meno (Rybník) a ostala po ňom len zamokrená pôda.
K najcennejším druhom patrí žltohlav najvyšší (Trollius altissimus), tučnica obyčajná (Pinguicula vulgaris) a vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). Zaujímavý je výskyt vstavačovitých vstavačovec škvrnitý (Dactylorhiza maculata). Kroviny zastupuje najmä krušina jelšová (Frangula alnus), čremcha obyčajná (Padus avium), svíb krvavý (Swida sanguinea), kalina obyčajná (Viburnum opulus), jelša lepkavá (Alnus glutinosa), jelša sivá (Alnus incana), vŕba rakytová (Salix caprea).
bodicky.jpg
 
untitled.png
 

JELŠIE

Je jedna z malých lesných rezervácií na severnej strane Nízkych Tatier. Leží na na lúke vedľa Demänovky. Výmera rezervácie je 26,10 ha. Rezervácia leží v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry, v katastri obce Bodice, a trochu aj z časti obce Pavčina Lehota v nadmorskej výške cca 690-670 m n.m.

Ide o zachovalý les predovšetkým z jaseňovej jelšiny (Fraxineto-Alnetum) v Liptovskej kotline, ktoré boli na iných miestach Liptova už zmenené alebo vyrúbané. Porast je zložený z výmladkovej jelšiny (mladé stromy) a vtrúseného smreka s jaseňom (drevina ktorá je v poraste zastúpená menej ako 50 %). Je tvorený najmä jelšou lepkavou (Alnus glutinosa) a jelšou sivou (Alnus incana). Súčasťou porastu je aj bohatý podrast tvorený krušinou jelšovou (Frangula alnus), rešetliakom prečisťujúcim (Rhamnus catharticus), bršlenom európskym (Eunymus europeus) a bazou čiernou (Sambucus nigra).

Bylinnú vrstvu tvorí papradka samčia (Athyrium filix-femina), zádušník chlpatý (Glechom hirsuta), horec luskáčový (Gentiana aclepiadea), záružlie močiarne (Caltha palustris), krkoška chlpatá (Chaerophyllum hirsutum), nezábudka močiarna (Myosotis palustris).

Jelšie sa nachádza v Liptovskej kotline. Klimaticky patrí do typu mierne chladnej až chladnej kotlinovej klímy s priemernou teplotou v januári -3,5 až -6 a v júli 20 - 23 °C s priemernými ročnými zrážkami 600 - 900 mm.

V priloženom dokumente sa nachádza publikácia o PR Jelšie.

http://www.sopsr.sk/projekty/moznosti_cerpania_sf/131-brozury/Jelsie_broz_A5_n2.pdf

 

jelsie.jpg

fsdfsd.png

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Asnusthott - Sample of Blood Pressure

Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-generique-suisse/

ABewenhaniaMuh - Consonant Ways to Farther down Blood Pressure

Torsion bras de quelqu'un est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-inde-paris/

 Archív

Kalendár
<< november >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


Štatistiky

Online: 3
Celkom: 150798
Mesiac: 2425
Deň: 81